Lifestyle- czy da się go zdefiniować?

Bardzo często od osób całkowicie niezwiązanych z fotografią dostawałam pytania typu: Czym się zajmujesz? Moja odpowiedź zawzyczaj brzmiała TO ZALEŻY co aktualnie w życiu robię- pracuję przy komputerze, jeżdżę na sesje do klientów , prowadzę warsztaty on-line jak i warsztaty stacjonarne, czasami realizuje inne moje projekty, czasami siedzę z chorymi dziećmi w domu. Innym razem lecę na wakacje jeszcze innym razem idę do kina z mężem ( no dobra formalnie to nie mój mąż, ale w sumie bardziej mu do męża niż to chłopaka) …………………………………………………..chwila ciszy i kolejne pytanie bardziej doprecyzowanie ponieważ nikt nie spodziewał się takiej odpowiedzi. CZYM SIĘ ZAJMUJESZ ZAWODOWO ??????? No to odpowiadałam bez zastanowienia JESTEM FOTOGRAFEM LIFESTYLOWYM…. i tutaj albo kolejna CISZA albo szybko pada kolejne pytanie LIFESTYLOWYM ?? ?yyyyy czyli jakim ???????? Musiałam tłumaczyć co to WG OZNACZA i jakie dokładnie zdjęcia robię. ( choć tutaj raczej odsyłałam do mojej strony gdzie czarno na białym widać jakie zdjęcia robię No ale jakbym miała tak wytłumaczyć komuś CO to OZNACZA ta cała FOTOGRAFIA LIFESTYLOWA??

FOTOGRAFIA LIFESTYLOWA ( z ang. lifestyle photography)

LIFE- życie, STYLE- styl czyli fotografowanie stylu życia – czy to naszego czy naszych klientów.

Odpowiedz sobie na pytanie czy definicja stylu który wykonujesz ma dla Ciebie znaczenie??? Czy chcesz się szufladkować w jednej konkretnej dziedzinie ?????? Nie powinniśmy definiować w 100 % tego co robimy, z uwagi na fakt że czasami jest bardzo cieńka granica między dwoma definicjami. RÓBMY SERCEM to co robimy. I niech dla każdego definicja w tym wypadku fotografii lifestylowej będzie tym co akurat czujemy , jak postrzegamy świat, co chcemy pokazać na swoich fotografiach akurat w tym danym momencie. Co mam dokładnie na myśli????

Często dla mnie fotografia lifestylowa może być czymś zupełnie innym niż dla Ciebie. Czy to oznacza że ja mam negować twój styl ?????????? Absolutnie nie…. Jestem daleka od tego żeby negować NAZWY które używasz. Ok są pewne ramy, natomiast jeśli ty czujesz że to jest LIFESTYLE ok, nic mi do tego. PRZYKŁAD : Jesteś na sesji domowej u swoich klientów. Fotografujesz jak się przytulają, rodzice wariują z dzieciakami na łóżku, ty szalejesz wokół nich z aparatem. LIFESTYLE pełną gębą…… I nagle mama poprosi Cię o wykonanie portretu dla dziadków , takiego wiesz ramkowego, gdzie wszyscy patrzą w obiektyw i uśmiechają sie na twoje zawołanie. Znajdujecie odpowiednie miejsce, usuwacie zbędne rzeczy z tła , i TY USTAWIASZ ICH względem światła. Czy takie pojedyńcze ustawiane ujęcie jest dalej fotografią lifestylową ??? Czy zachodzi to o fotografię portretową ??? Ja na to pytanie nie udzięlę CI jednoznacznej odpowiedzi, bo to twoja sesja, twoje zdjęcia i to ty nimi będziesz się reklamować, więc najważniejsze: RÓB WSZYSTKO w ZGODZIE ze SOBĄ, z TYM CO CZUJESZ I CO CHCESZ PRZEKAZAĆ SWOJEGO ODBIORCY !!!

FOTOGRAFIA LIFESTYLOWA to szeroko rozumiana fotografia naszej codzienności. To jak spędzamy czas, z kim my przebywamy na codzień. To ulotne chwile z naszego życia, to EMOJE które towarzyszą nam każdego dnia , to relacje z naszymi bliskimi, wspólnie spędzony czas. Zadaniem fotografów jest uchwycenie w kadrze tych przemijających chwil w taki sposób aby cieszyły oko, przywoływały wspomnienia i przede wszystkim tworzyły historie.

Osobiście mam kilka wytycznych jeśli chodzi o fotografie lifestylową, rzeczy ważnych które w moim mniemaniu definiują ten styl.

NATURALNE ŚRODOWISKO

Jak wyżej wspomniałam fot. lifestylowa to styl w którym fotografujemy naszą codzienność. DOM zajmuje kluczowe miejsce w tym zestawieniu. To w nim spędzamy najwięcej czasu, to nasza ostoja jak wracamy z pracy czy ze szkoły. To tutaj przyjmujemy gości, organizujemy spotkania rodzinne, jemy śniadania, gotujemy obiady, rozmawiamy. Nie tworzymy naszych wnętrz pod sesje zdjęciowe ( choć tutaj pewnie foto mamy przyznają mi racje że często malują ściany, dobieraja odpowiednie oświetlenie tak aby lepiej wychodziło na zdjęciach 😛 ) Jak chcemy fotografować nasze dzieci, nasze rodziny czy naszych klientów w ich naturalnym środowisku musimy nauczyć się fotografować w róznych warunkach oświetleniowych, w różnych metrażach, ale przede wszystkim skupić się na tym że tło jest częścią historii, i najważniejsi są ludzie.

,


Pamiętajmy że LiFESTYLE to nie tylko zdjęcia w domu. To każde miejsce w którym się pojawiamy- nasz ulubiony park, plac zabaw , nasze wakacje, wizyta u dziadków, wycieczka do Zoo czy na basen, wizyta u fryzjera, wspólny wypad na lody.

NATURALNE EMOCJE

Fotograf lifestylowy wyróżnia się tym że stojąc po drugiej stronie obiektywu musi być bardzo szybki, mieć oczy wkoło głowy , bo piękny moment może nadejść w każdej chwili. Zadaniem naszym jest uchwycić niczym nie wymuszone emocje. Słowo uśmiechnij się proszę do mamusi, czy z ang. ,,smile please” , albo ,, cheese” winniśmy wyrzucić z naszej głowy. Tutaj nie ma miejsca na ustawkę i sztuczne uśmiechanie sie na zawołanie. Jak to zrobić???? Przede wszystkim trzeba nauczyć się być bacznym OBSERWATOREM rzeczywistości, tego co się dzieje wokół nas, starać sie przewidywać przyszłość i działać z zaskoczenia. Nie wszystkie dzieci lubią być fotografowane, DAJMY IM LUZ, nie namawiajmy do zdjęć, róbmy zdjęcia z ukrycia, bawmy sie z nimi ( tutaj oczywiście wszystko musimy dostosować do wieku i osobowości dzieciaczków ) Niech fotografia będzie efektem ubocznym. Jeśli zastosujecie takie podejście, gwarantuje że efekt Was zaskoczy i uchwycicie najpiękniejsze emocje waszych dzieci ale przede wszystkim pokażecie prawdę pokazującą ich osobowość.

Pamiętajcie też o kolejnej ważnej rzeczy że mówiąc o emocjach miejmy na uwadze nie tylko uśmiech i te pozytywne skojarzenia ale i płacz, łzy , fochy młodocianych. To też emocje, które warto uwieczniać. Temat ten zasługuje na osoby wpis, więc bacznie obserwujcie mojego bloga bo na pewno taki się pojawi 🙂

CIEKAWA PERSPKETYWA

W fotografii lifestylowej kluczową role odgrywa perspektywa patrzenia na świat. To w jaki sposób, i z której strony przedstawimy daną scenę może całkowicie zmienić odbiór naszego zdjęcia. Historia którą chcemy przekazać powinna być pokazana z najróżniejszym perspektyw. Przemiejszczajmy się , eksperymentujmy, skaczmy pod sufit, ukrywajmy sie za drzewami, w domu za drzwiami, pokazujmy świat kreatywnie….a nasze albumy rodzinne nigdy nie będą nudne..

Bądż reżyserem ale daj wolna rękę swoim aktorom….

A co jeśli weźmiemy pod uwagę sesje wykonywane w domu u klientów. Tutaj sytuacja również nie musi być jednoznacza dla wszystkich. Ja wychodze z założenia że lifestyle jest na granicy FOTOGRAFII DOKUMENTALNEJ a FOTOGRAFII PORTRETOWEJ. Z jednej strony łapiemy chwile, nie pozujemy, pozwalamy chwilom trwać ale z drugiej strony naprowadzamy, doradzamy, nadajemy zarys tego co się dzieje. Jestem reżyserem tej sesji, doradzam jeśli zachodzi taka potrzeba np gdzie jest najlepsze światło ale z drugiej strony pozwalam aby przebieg sesji był jak najbardziej naturalny i pozwalam wręcz nalegam aby klienci niczego nie udawali, nie patrzyli w obiektyw, zajeli się sobą, pokazali mi swoją miłość.

A dla Ciebie czym jest fotografia LIFESTYLOWA ???? Napisz w komentarzu , chętnie poznam twoje zdanie.


ps. Jesli podobał Ci się ten WPIS nie krępuj się ! UDOSTĘPNIAJ do WOLI 🙂