LIFESTYLE- CZY DA SIĘ GO ZDEFINIOWAĆ?

Bardzo często osoby całkowicie niezwiązane z fotografią zadawały mi pytanie: Czym się zajmujesz? Moja odpowiedź zazwyczaj brzmiała TO ZALEŻY, co aktualnie robię w życiu – pracuję przy komputerze, jeżdżę na sesje do klientów, prowadzę warsztaty stacjonarne i on-line, realizuje inne moje projekty. Czasami siedzę z chorymi dziećmi w domu, a innym razem lecę na wakacje albo idę do kina z mężem (no dobra, formalnie to nie mój mąż, ale w sumie bliżej mu do męża niż do chłopaka).

Chwila ciszy i kolejne pytanie, bardziej doprecyzowanie, ponieważ nikt nie spodziewał się takiej odpowiedzi: Czym zajmujesz się zawodowo? No to odpowiadałam bez zastanowienia. JESTEM FOTOGRAFEM LIFESTYLE’OWYM! I tutaj następowała cisza albo szybko padało kolejne pytanie: Lifestyle’owym? Czyli jakim? Musiałam tłumaczyć, co to oznacza i jakie dokładnie zdjęcia robię (choć raczej odsyłałam do mojej strony, gdzie wszystko widać czarno na białym). No, ale jakbym miała tak komuś wytłumaczyć

Co oznacza fotografia lifestyle’owa?

Odpowiedz sobie na pytanie czy definicja stylu, w którym fotografujesz ma dla Ciebie znaczenie? Czy chcesz się szufladkować w jednej, konkretnej dziedzinie? Nie powinniśmy definiować w 100% tego, co robimy, bo czasami jest bardzo cienka granica między dwoma definicjami. Dla każdego definicja fotografii lifestylowej będzie tym, co akurat czuje, jak postrzega świat, co chce pokazać na swoich fotografiach w danym momencie. Co dokładnie mam na myśli?

Dla mnie fotografia lifestyle’owa może być czymś zupełnie innym niż dla Ciebie. Czy to oznacza, że ja mam negować Twój styl? Absolutnie nie. Jestem daleka od tego, żeby negować nazwy, których używasz. OK, są pewne ramy, natomiast jeśli Ty czujesz, że to jest LIFESTYLE – OK, nic mi do tego.

PRZYKŁAD: Jesteś na sesji domowej u swoich klientów. Fotografujesz, jak się przytulają, rodzice wariują z dzieciakami na łóżku, Ty szalejesz wokół nich z aparatem. Lifestyle pełną gębą, nagle mama poprosi cię o wykonanie portretu dla dziadków, takiego wiesz, ramkowego, gdzie wszyscy patrzą w obiektyw i uśmiechają się na Twoje zawołanie. Znajdujecie odpowiednie miejsce, usuwacie zbędne rzeczy z tła i Ty ustawiasz ich względem światła. Czy takie pojedyncze ustawiane ujęcie jest dalej fotografią lifestyle’ową? Czy zachodzi to pod fotografię portretową? Ja na to pytanie nie udzielę Ci jednoznacznej odpowiedzi, bo to Twoja sesja, Twoje zdjęcia i to Ty będziesz się nimi reklamować, więc najważniejsze: RÓB WSZYSTKO W ZGODZIE ZE SOBĄ, Z TYM CO CZUJESZ I CO CHCESZ PRZEKAZAĆ SWOJEGO ODBIORCY

Mam kilka wytycznych dotyczących fotografii lifestyle’owej, które w moim odczuciu definiują ten styl.

Naturalne środowisko

Jak wyżej wspomniałam, fotografia lifestyle’owa to styl, w którym fotografujemy naszą codzienność. DOM zajmuje kluczowe miejsce w tym zestawieniu. To w nim spędzamy najwięcej czasu, to nasza ostoja jak wracamy z pracy czy ze szkoły. To tutaj przyjmujemy gości, organizujemy spotkania rodzinne, jemy śniadania, gotujemy obiady, rozmawiamy. Nie tworzymy naszych wnętrz pod sesje zdjęciowe (choć tutaj pewnie foto mamy przyznają mi rację, że często malują ściany, dobierają odpowiednie oświetlenie tak, aby lepiej wychodziło na zdjęciach). Jeśli chcemy fotografować nasze dzieci, nasze rodziny czy naszych klientów w ich naturalnym środowisku, musimy nauczyć się fotografować w różnych warunkach oświetleniowych, w różnych metrażach, ale przede wszystkim skupić się na tym, że tło jest częścią historii, a najważniejsi są ludzie.

Pamiętajmy, że LIFESTYLE to nie tylko zdjęcia w domu. To każde miejsce, w którym się pojawiamy – nasz ulubiony park, plac zabaw, nasze wakacje, wizyta u dziadków, wycieczka do zoo czy na basen, wizyta u fryzjera, wspólny wypad na lody.

Naturalne emocje

Fotograf lifestyle’owy wyróżnia się tym, że stojąc po drugiej stronie obiektywu musi być bardzo szybki, mieć oczy wkoło głowy – piękny kadr może pojawić się w każdej chwili. Naszym zadaniem jest uchwycić niczym niewymuszone emocje. Słowa „uśmiechnij się proszę do mamusi”, czy z ang. „smile please”, albo „cheese” powinniśmy wyrzucić z głowy. Tutaj nie ma miejsca na ustawkę i sztuczne uśmiechy na zawołanie.

JAK TO ZROBIĆ? Przede wszystkim trzeba nauczyć się być bacznym OBSERWATOREM rzeczywistości, starać się przewidywać przyszłość i działać z zaskoczenia. Nie wszystkie dzieci lubią być fotografowane, zapewnijmy im swobodę, róbmy zdjęcia z ukrycia, bawmy się z nimi (tutaj oczywiście wszystko musimy dostosować do wieku i osobowości dzieciaczków). Niech fotografia będzie efektem ubocznym. Jeśli zastosujecie takie podejście, gwarantuję, że efekt Was zaskoczy i uchwycicie najpiękniejsze emocje dzieci, ale przede wszystkim pokażecie ich osobowość.

Ciekawa perspektywa

W fotografii lifestyle’owej kluczową rolę odgrywa perspektywa. To w jaki sposób i z której strony przedstawimy daną scenę może całkowicie zmienić odbiór naszego zdjęcia. Historia, którą chcemy przekazać, powinna być pokazana z najróżniejszych perspektyw. Przemieszczajmy się, eksperymentujmy, skaczmy pod sufit, ukrywajmy się za drzewami, w domu za drzwiami, pokazujmy świat kreatywnie, a nasze albumy rodzinne nigdy nie będą nudne.

Bądź reżyserem, ale daj wolną rękę swoim aktorom….

A co, jeśli weźmiemy pod uwagę sesje wykonywane w domu u klientów? Tutaj sytuacja również nie musi być jednoznaczna dla wszystkich. Ja wychodzę z założenia, że lifestyle jest na granicy fotografii dokumentalnej i portretowej. Z jednej strony łapiemy chwile, nie pozujemy, pozwalamy chwilom trwać, ale z drugiej strony naprowadzamy, doradzamy, nadajemy zarys tego, co się dzieje. Jestem reżyserem tej sesji, doradzam, jeśli zachodzi taka potrzeba np. gdzie jest najlepsze światło, ale z drugiej strony dbam, aby przebieg sesji był jak najbardziej naturalny i pozwalam, wręcz nalegam, aby klienci niczego nie udawali, nie patrzyli w obiektyw, zajęli się sobą, pokazali mi swoją miłość.

Chcesz nauczyć się ROBIĆ CZADOWE ZDJĘCIA LIFESTYLOWE DLA SWOICH KLIENTÓW?

Sprawdź e-booka NATURALNIE czyli rodzinna fotografia lifestylowa od kuchni 

  • Zaczynasz przygodę z fotografią rodzinną?
  • A może chcesz rozszerzyć swoją działalność?
  • Szukasz inspiracji, jak robić lepsze zdjęcia albo marzysz o nowej zawodowej ścieżce?

Zapraszam Cię do świata rodzinnej fotografii lifestylowej!

PONAD 200 SPRZEDANYCH EGZEMPLARZY!!!

zOBACZ OPINIE CZYTELNICZEK